Čištění perských koberců

Hloubkové čištění perských koberců šetrnou vakuovou metodou Vax Professional™, čištění perských koberců jemným rotačním kartáčem Vax Professional™ s následným odstranění chlupů a nečistot, odstranění skvrn a zvířecích či tabákových pachů z vlněných koberců zajistíme prostřednictvím profesionální britské techniky Vax Professional™ a speciálních antialergenních čistících prostředků v regionu Praha, Střední Čechy. Čištění je vždy prováděno pečlivě proškolenými pracovníky naší firmy.

Naše firma je certifikovanou odborně prováděcí firmou profesionálního čištění a ochrany textiílí, čalounění a koberců britského profesionálního systému čištění Prochem Professional™.

Čištění perských koberců

Potřebujete zajistit odborné a důkladně čištění perských koberců ve Vašem bytě, domě, kanceláři či  komerčních prostorách ve Vašem regionu? 

Čištění perských koberců Praha a okolí, čištění perských koberců Brno, čištění perských koberců Plzeň, čištění perských koberců Mělník, čištění perských koberců Česká lípa, čištění perských koberců Mladá Boleslav, čištění perských koberců Liberec, čištění perských koberců Ústí nad Labem, čištění perských koberců Děčín, čištění perských koberců Kladno, čištění perských koberců Benešov, čištění perských koberců Beroun a jiné služby jsme připraveni zajistit do 48-mi hodin ve Vašem regionu. V případě silného znečištění bude zapotřebí Váš koberec odvézt a zjistit čištění v naší čistírně.

Námi používané metody profesionálního čištění a odstraňování nečistot a skvrn jsou prováděny na základě odborných školení  a získaných certifikátů, prostřednictvím vysoce kvalitních a účinných strojů včetně profesionálních renomovaných čistících a impregnačních přípravků.

Péče o perské koberce

Odolnost perských koberců je dána obsahem lanolinu ve vláknech, ze kterých jsou utkány. Čím více je ve vláknech lanolinu, tím je vlna kvalitnější a koberec má vyšší hodnotu. První, čeho si po pořízení perského koberce všimneme, je postupné ztrácení vlněného chmýří. To je však v pořádku, jde o zcela přirozený proces, který ustane už po několikerém vysátí vysavačem. Koberec takzvaně líná.

Obrovskou výhodou perských koberců je schopnost zadržovat oheň či tekutiny na povrchu. Nemusíme se tedy bát například jisker od otevřeného krbu. Pokud na koberci nějaké přistanou, stačí povrch koberce na těchto místech lehce vykartáčovat či ihned odsát tekutinu čistou houbičkou. Perské koberce totiž mají duté mastné vlákno, odpuzující tekutiny. Špína (nejen červené víno) se proto do koberce vsává jen pomalu. Nikdy však k čištění nepoužívejte chemii (prací prostředky, čistící a úklidovou chemii)!!

V případě mechanického poškození perského koberce tzn.: pokud je část koberce vytržena (nejčastěji roh díky domácím mazlíčkům), je nutné oslovit restaurátora, který osnovu koberce dováže a materiál dobarví na odpovídající odstín.  Obrátit se na restaurátora doporučujeme také pro  přišití třásní.

Technika čištění perských koberců

Odprašnění a klepání koberců metodou HYLA | Vax Professional™

Hloubkové odprašnění koberců, vysátí a zbavení se roztočů, alergenů, sporů a plísní i prachových  částic, jenž jsou zaprány do vody metodou HYLA a Vax Professional™ probíhá proudem vzduchu, jenž je promýván velkým množstvím vody a zvedá se formou gejzíru k separátoru.

Čištění perských koberců jemným rotačním kartáčem

Separace (oddělování) prachu ze vzduchu funguje tím, že vzduch je nasáván speciálním způsobem skrz vodní lázeň, kde se částice prachu namočí a nárazem na mřížku se oddělí od vzduchu, který poté čistý opouští HYLU či Vax Professional™. Následně jsou odděleny alergeny, spory plísní, choroboplodné zárodky i prachové částice, jenž jsou zaprány do vody, která se následně vylije. Do místnosti tak při použití HYLY nebo Vax Professional™U vracíme čistý vzduch s optimální vlhkostí. Následně je koberec připraven na hloubkové vakuové  čištění  metodou "vaxing".

Čištění perských koberců

Čištění perských koberců a jeho způsob hloubkového čištění přírodního vlákna - střižní vlny, která dýchá, absorbuje vlhkost a v případě suchého vnitřního vzduchu ji opět předává zpět do ovzduší vyžaduje velmi šetrnou metodu čištění. Koberec budeme čistit patentovanou šetrnou metodou vaxing, která s použitím roztoku z jádrového mýdla a vlažné vody je vhodná a vysoce účinná k odstranění jakýchkoli tekutých i pevných nečistot. Čištění probíhá tak, že si pomocí houbičky, jádrového mýdla a vlažné vody vytvoříme pěnu a koberec pak budeme čistit hlazením ve směru vláken. Nakonec koberec propereme vakuovou hlavicí a vakuově vysajeme 95% tekutiny zpět do zásobníku vysavače „jen" vzduchem –žádné kartáče! Zadní strana koberce z přírodních materiálů jako je bavlna a lepidlo na kaučukové bázi tak nebude poškozena. Nikdy k čištění nepoužíváme chemické přípravky, které zničí chemickým čištěním vlákno, tím že se odmastí a koberec se pak do několika měsíců až půl roku „rozpadne." Jde o ručně vázaná vlákna a ta bez lanolinu prostě povolí.

Odstranění chlupů z perských koberců

Vaxing je patentované hloubkové propírání a sušení ve vaxingové (vakuové) hlavici, dokonale odstraní veškeré nečistoty pomocí turbulentního proudění čistícího roztoku mezi rozvibrovanými kobercovými vlákny s následným 95% vysušením. Vaxingový proces probíhá automaticky bez vašeho zásahu a za cca 60 minut se můžete projít po nadýchaném, voňavém, zcela čistém a suchém koberci. Navíc nehrozí sražení vlákna a odpadá nutnost přenášení nábytku.

V případě silného znečištění je nutné celý proces několikrát opakovat. Jelikož je nutné dodržet mezi jednotlivými čištěními úplné proschnutí vlákna perského koberce, tak v takovém to případě si Vás koberec odvezeme k nám do čistírny, kde bude zajištěno vícenásobné čištění.

Odstranění nečistot z perských koberců

Čištění vlněných koberců naší firmou probíhá podle směrnic asociace SOTEX©, jejíchž je firma VYČISTÍM CZ členem. Asociace SOTEX je součástí nadnárodní asociace GINETEX - Groupement International d´Etiquetage pour l´Entretien des Textiles - Mezinárodní asociace pro označování, ošetřování a údržby textilu pro prováděcí firmy.

Čištění perských koberců a textilií:

 • vysátí prachu (vždy po směru vlákna na střední výkon)
 • kartáčování koberce včetně odstranění chlupů či vlasů speciální jemným kartáčem Vax Professional™
 • vakuové extrakční čištění roztokem z jádrového mýdla s 95% zpětným odsátím roztoku
 • odstranění skvrn a fleků
 • odstranění pachů a provonění koberců
 • suché do 1-2 hod od vyčištění – nutno následně nechat oboustranně doshnout v prostotu

Důležité: Pokud se už stane, že koberec někde zašpiníte, nikdy Vám nevyčistíme pouze znečištěné místo, ale celý koberec, rozdíl by byl patrný, vyčištěné místo by bylo světlejší a ještě víc by na sebe upozornilo.

Přípravky na čištění dle materiálu koberce*

 • Perské koberce: čistíme roztokem z jádrového mýdla (pěnou) či  speciálním enzimatickým roztokem Vax Professional™ Woolcare přípravkem zaručující stálobarevnost a antibakteriální učinek.
 • * Přípravky obsahují antialergenní složky a jsou vhodné i pro astmatiky.

Čištění a odstraňování skvrn a fleků

Odstraňování skvrn patří převážně do rukou odborníka. Je proto vhodné si kvalitní firmu, kde je zákrok prováděn kvalifikovaným pracovníkem. Nesprávný postup odstraňování tzv. těžké skvrny může skvrnu do textilie natolik zafixovat, že se stane skutečně neodstranitelnou. Při nevhodném postupu může dojít k poškození základní vybarvení, čímž také způsobíme již nevratné poškození výrobku. Skvrny v domácím prostředí tedy odstraňujeme jen v ojedinělých případech, když máme jistotu, že skvrnu odstraníme.

Přikládáme některé zásady, jak při případném domácím čištění skvrn postupovat:

 • Skvrny čistíme co nejdříve po jejich vzniku. Staré skvrny jsou často neodstranitelné.
 • Zvolíme správný čisticí postup a prostředek s ohledem na druh skvrny a citlivost materiálu, na kterém skvrna je, případně správnou a ověřenou čistírnu, která umí skvrny čistit.
 • Ověříme si vliv přípravku na vybarvení na záložce nebo švovém přídavku.
 • Při čištění skvrny uděláme vše pro rychlé odvádění nečistoty do savé podložky.
 • Čisticí prostředek použijeme jen v minimálním množství, aby nedošlo k nežádoucímu smočení tkaniny a k rozšíření skvrny do okolí a vzniku tzv. mapy.
 • Potřísněné místo nedřeme, ani nekartáčujeme. Čistíme lehce poklepáváním jemného kartáčku na savé podložce.
 • Při čištění důsledně respektujme symboly údržby předepsané výrobcem pro daný výrobek. Zvláště u barevných materiálů se vyplatí dvojnásobná opatrnost.
 • nikdy neodstraňujme skvrnu od barevného vosku žehlením přes savý podklad - skvrnu tak odstraníme pouze částečně. Vysokou teplotou se může zafixovat do tkaniny a vznikne skvrna málo patrná, která je ale v mnoha případech už neodstranitelná,
 • skvrny od bílkovin (krev, mléko …) jsou dobře odstranitelné, pokud není bílkovina sražená. To znamená, že skvrny musíme odstraňovat bez zvýšené teploty. Po styku s vyššími teplotami se skvrny stávají neodstranitelnými.

Přípravky na silné pachy a skvrny:

 • Odstranění zvířecích pachů: čistíme roztokem Vax Professional™ Pets cleaner eliminující pachy moči, srsti, potu aj. zaručující stálobarevnost a antibakteriální účinek.
 • Odstranění tabákových pachů: čistíme roztokem Vax Professional™ Antitobacco cleaner eliminující pachy tabáku či kouře zaručující provonění vlákna koberce.
 • Odstranění zvířecích skvrn:  čistíme speciální antibakteriální pěnou Vax Professional™ Stain remover se silným desinfekčním hloubkovým účinkem zaručující stálobarevnost.

* Přípravky obsahují antialergenní složky a jsou vhodné i pro astmatiky. Koberec je po aplikaci těchto přípravků následně vyčištěn vhodným přípravkem dle typu koberce.

Impregnace koberců a textílií

Impregnace koberců je velmi důležitá. Pomáhá udržet vyčištění koberce výrazně delší dobu, jelikož vyčištěné vlákno koberce je ochráněno vrstvou molekul, které obalí jádro vlákna a zamezí tak pronikání nečistot do vlákna koberce a mnohem snadnější čištění a údržbu koberce, jelikož všechny nečistoty po dobu trvání impregnace ulpívají na povrchu koberce.

Impregnace na koberce Dr. Schutz Professional™ se aplikuje ihned na vlhký a vyčištěný povrch koberce, aby dostatečně prostoupila do vnitřku otevřeného a vyčištěného vlákna a mohla vytvořit účinnou ochranu vlákna. Doba vyschnutí po čištění a impregnaci koberce je cca 4-6hodin. Vždy to záleží na větranosti prostoru. Během procesu schnutí nedoporučujeme koberec zatěžovat.

Detailní informace o technice a různých variantách impregnace naleznete v sekci impregnace koberců.

Ukázka čištění perských koberců: renovace a vyčištění perského historického koberce s originálními motivy z roku 1926 (majitel režisér Otakar Vávra):

Odstranění skvrn z perských koberců

Revitalizace koberců a textílií

Revitalizace koberců včetně oživení barev koberce má své jasné opodstatnění. Speciální lanolinová regenerační kůra výrazně oživuje barvy koberců, zušlechťuje vlákno koberce a dodává kobercům přirozený lesk a syté barvy.

Námi prováděná a osvědčená revitalizace koberců vychází z  přímého použití vysoce koncentrovaného přírodního Lanolinu a plošného nástřiku či lázně koberce. Lanolin je přirozený produkt mazových kožních žláz zvířat produkujících vlnu. Vytváří vosku podobnou ochrannou vrstvu ovčí srsti před nepříznivými vlivy počasí a brání pronikání vody na kůži.  Ovčí vlna má vysoký obsah lanolinu. Díky tomu má vlna takzvaný samočisticí efekt, což znamená, že při běžném použití je stále čistá. Každý jistě již zkusil rozhrnout vlnu na živé ovci a všiml si, že ovce vypadající ušpiněně zvenčí, má uvnitř vlnu absolutně čistou. Je to právě díky vysokému obsahu lanolinu.

Takto ošetřený koberec má díky hloubkové revitalizaci výrazně delší přirozenou ochranu vyčištěného vlákna včetně dlouhodobého udržení přirozeného lesku a jasu barev vlákna koberce.

Odstranění zvířecích pachů z perských koberců

Nedaří se Vám Váš koberec či Vaši sedací soupravu zbavit nepříjemných pachů? Jsou Vaši zvířecí mazlíčci zvyklí spát na Vaší sedačce či koberci? Potřebujete svůj koberec či sedačku ochránit proti bakteriím, roztočům a jiným nepříjemnostem? Doproručujeme Vám provést antibakteriální ošetření a aromatizaci koberce, sedačky, matrace či jiného kusu interiérového doplňku metodou STAR EXTRA CARE™.

Odstranění tabákových pachů z perských koberců

Speciálními vonnými antibakteriálními osvěžovači STAR EXTRA CARE™ zbavíme Váš koberec, Vaši sedačku či matraci nepříjemných pachů a bakterií. Antibakteriální aromatizace STAR EXTRA CARE™ prostupuje hluboko do vnitřku vyčištěného vlákna koberce, sedačky, matrace či jiného textilního materiálu a zanechává po sobě příjemnou svěží vůni včetně antibakteriální ochrany povrchu materiálu. Doba antibakteriálního působení je cca 2-3 měsíce od provedení aromatizace textilií a povrchu materiálů.

Ceník profesionálních služeb

 • od 16,- Kč bez DPH per m2 | klepaní perského koberce elektro klepacím kartáčem
 • od 60,- Kč bez DPH per m2 | parní čištění vlněných koberců
 • od 250,- Kč bez DPH per m2 | suché pěnové čištění perských koberců
 • od 550,- Kč bez DPH per m2 | horokovodní pěnové - vakuové čištění perských koberců
 • od 100,- Kč bez DPH per m2 | lanolínová revitalizace perských koberců
 • od 80,- Kč bez DPH per m2 | impregnace perských koberců
 • od 55,- Kč bez DPH per m2 | antibakteriální ochrana perských koberců
 • od 300,- Kč za dopravu po Praze a regionálních pobočkách + 7,- Kč za každý další KM mimo Prahu | regionální pobočky.
 • Jednotkové ceny jsou uvedeny bez DPH. Výše DPH činní 15% pro domácnosti nebo 21% pro firmy.
 • Jednotkové ceny jsou vždy pro Slovenskou republiku přepočítány dle aktuálního kurzu měny Euro.

TIP: Navštivte naši fotogalerii a prohlédněte si ukázky našich realizací.

Naše firma zajišťuje realizaci zakázek v rámci celé České republiky a Slovenské republiky. Přesná cenová kalkulace včetně dopravného je vždy řešena individuálně.

Těšíme se na spolupráci s Vámi!

Vedení firmy Vyčistím CZ